Rozwijajmy przedsiębiorczość? Wystarczy nie przeszkadzać!

Jacek Bezeg

Wołanie to słychać w całym kraju. Ale jak ktoś potraktuje na poważnie to wezwanie, ląduje w kryminale. Ostatnio znowu pokazywano, że takich poważnych panów za jakieś drobne miliony ścigają. Nie należały im się?

Może najpierw wyjaśnijmy sobie co wyraz PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ oznacza.

W staropolskiej gwarze zwrot PRZED SIĘ oznacza „dla siebie”. No, a co znaczy BRAĆ to chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać. Sumując PRZEDSIĘBRAĆ to znaczy „brać dla siebie”. Nic więc dziwnego, że na apel odpowiadają i biorą dla siebie. Że biorą dotacje, a nie budują fabryk? Ja się raczej dziwię tym, którzy w warunkach jakie stworzono w Polsce polskim przedsiębiorcom cokolwiek w Polsce budują, produkują, czy świadczą usługi.

Może brzydko żartuję, ale gorsze jest działanie naszego rządu „w tym temacie”. Tworzone są ministerstwa, uczelnie i inne instytucje po to aby doradzać, zachęcać, informować wszystkich którzy jakiś biznes chcieliby prowadzić. Wszyscy ci biuraliści i naukowcy od przedsiębiorczości kosztują podatnika miliony, a najpewniej miliardy. Tylko skutków do jakich zaplanowano ich istnienie nie widać.

Dlaczego? Gdyby rzeczywiście się znali na sprawach o jakich chcą pouczać innych, to sami założyliby własne świetnie prosperujące przedsiębiorstwa zamiast marnować życie przy cudzym biurku. Widać więc, że tego typu działania nie mogą się udać.

Nie ma nikogo kto chciałby w tej sprawie państwu Rządzącym doradzić?

Ależ oczywiście są tacy! I to bardzo wielu.


Każdy, którego świadome życie miało miejsce w czasach po roku 1988 doskonale wie co trzeba zrobić, aby „Polska rosła w siłę, a ludzie żytniej dostali”.

Polakom po prostu wystarczy nie przeszkadzać.

Jak to zrobić?

Trzeba wyciągnąć z archiwum starą Ustawę Wilczka i z drobnym uzupełnieniem wprowadzić w życie.

Jak ma brzmieć uzupełnienie?

Unieważnia się wszelkie zmiany jakie wprowadzono po roku 1988.

Tak jak wtedy powstanie znowu wielka ilość małych przedsiębiorców. Część z nich urośnie na średnich, a przynajmniej jeden wyrośnie na kogoś jak …

Jedna myśl nt. „Rozwijajmy przedsiębiorczość? Wystarczy nie przeszkadzać!

  1. mmisiek

    Otóż to – decydują ludzie, którzy ani jednego dnia nie przepracowali na swoim i całe życie dostawali i dostają od kogoś pensję. W tym w dużej mierze od podatników.
    Nie ma siły aby taki sposób zarobkowania nie odbił się na mentalności.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *