Zbiornik Racibórz nie będzie na stałe zapełniony wodą!

za:  http://www.zegluga.wroclaw.pl/news.php?readmore=2035&c_start=0

printer

Zbiornik Racibórz nie będzie na stałe zapełniony wodą!

Grzegorz Wawoczny

Może nie być napełniony nawet przez 100 lat. Wszystko zależy do tego, czy dojdzie do katastrofalnej powodzi – usłyszeli dziś raciborscy radni. Tematem sesji było zaawansowanie robót. Jak wynika z informacji inwestora – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach są opóźnienia i rosną koszty. Budowla ma być gotowa najwcześniej w 2018 roku. W dyskusję wplątano nawet Władimira Putina.

Zbiornik Racibórz jest już budowany, a wielu raciborzanom wciąż się wydaje, że będzie stale zapełniony wodą. O to też pytali dziś radni miejscy. Obecny na sesji Augustyn Bombała (na zdj.) z RZGW Gliwice mówił, że to zbiornik suchy, a zatem będzie zapełniany tylko w czasie wezbrań. Jego pełne zapełnienie zajęłoby przy obecnych przepływach na Odrze około 8 miesięcy. Bombała dodał, że konstrukcja umożliwia co prawda utrzymywanie na stałe np. 2-metrowego lustra wody, ale – po pierwsze – nowy akwen o powierzchni 26 km kw. (taką powierzchnię ma zbiornik) miałby duży wpływ na klimat w Raciborzu, po drugie, cel budowli jest inny. Ma ona stanowić rezerwuar na wypadek dużych przypływów. – Co jakby w czasie powodzi tej pojemności zabrakło? – pytał Bombała. Czy w przyszłości zbiornik zamieni się w stały akwen albo stanie się częścią projektowanej drogi wodnej Odra-Dunaj, to już zależy od następnych pokoleń. – Na dziś założenia są inne i je realizujemy. Naszym głównym celem jest oddanie zbiornika w pełni bezpiecznego – zapewniał Bombała.

Na razie RZGW nie chce więc mówić o śmiałych projektach odrzańskich czy turystyce, ale o opóźnieniach i błędach, które popełniono przy projektowaniu. Już prace są spóźnione o pół roku. Co rusz wychodzą błędy przy pomiarach geodezyjnych, pomyłki nawet rzędu 400 proc. Źle odczytano właściwości gruntu pod budowlą przelewowo-spustową niedaleko Rafako. Konieczne są zmiany w dokumentacji. Nie rozstrzygnięto kontrowersji związanych z wykorzystaniem łupków z hałdy w Bukowie. Dawniej się nie nadawały do budowy wałów, teraz Dragados – hiszpański wykonawca chce udowodnić, że materiał można wykorzystać. Niektóre dodatkowe roboty powodują wzrost kosztów.

Augustyn Bombała zapewniał, że czuje odpowiedzialność, nie chce spędzić życia za kratami i to przed emeryturą albo tłumaczyć się przed prokuratorem. Ponadto budowę stale kontroluje Bank Światowy. – A tam nie ma zmiłuj się. Na pewno nie zabraknie pieniędzy na pełne bezpieczeństwo. Nie wolno na tym oszczędzić ani grosza. Nikt nie będzie ryzykował – dodał.

Kiedy zbiornik powstanie? Umowny termin 9 stycznia 2017 na pewno nie zostanie dochowany. – Jestem skłonny założyć, że będzie to 2018 rok – snuł domysły Bombała. Pojawiają się jednak pytania o zdolność Dragadosa do realizacji inwestycji, skoro wykonanie robót jest obecnie na poziomie 13 proc. Przedstawiciel RZGW nie chciał wypowiadać się o kondycji hiszpańskiej firmy, ale jednocześnie dodał, że “trzy razy zastanowiłby się, czy zostać jej podwykonawcą”. RZGW prowadzi spór sądowy z Dragadosem o kilkanaście milionów złotych, a skalę problemów obrazuje fakt, że cała dokumentacja waży 70 kg!

Na chwilę pojawił się też wątek Putina. W nieco nerwowej atmosferze radny Piotr Klima pytał o bezpieczeństwo zbiornika na wypadek wojny. – Niech Pan Putina zapyta – usłyszał. – Jak Pan ma numer telefonu, to zapytam – odparł Klima.

Pełna informacja RZGW do pobrania TUTAJ

źródło: naszraciborz.p

Komentarze:

Czy dobrze rozumiem, że jest konflikt pomiędzy dwoma sposobami wykorzystania zbiornika?

1. Jako przeciwpowodziowy i wtedy musiałby być pusty po to, aby w razie nagłej powodzi przyjąć jak najwięcej wody.

2. Jako retencyjny i wtedy musiałby gromadzić wody ile się da, aby w okresach niżówek uzupełniać przepływy.

W tym drugim przypadku obawiam się jednak, że może dojść do tego, iż na życzenie wczasowiczów nie będzie można wypuszczać wody przed końcem wakacji.

Jeśli jednak rzeki nadal podlegać będą ekologom, zamiast transportowcom, to stopień napełnienia zbiornika będzie taki, jaki zapewni optymalne warunki dla życia seksualnego mewy śmieszki.

Czy ktoś ma jakiś dobry pomysł jak rozwiązać ten problem?
Czy ktoś wie jak to się robi w krajach normalnych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *