Nowa Jałta w Moskwie? Nowe Monachium?

za:   http://gpcodziennie.pl/37524-nowa-jalta-w-moskwie.html#.VNVwi-aG9l4

Wespazjan Wielohorski

W czwartek i piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji François Hollande odwiedzili Kijów i Moskwę, prowadząc rozmowy dotyczące nowego planu uregulowania konfliktu we wschodniej Ukrainie. Rozmowy odbywały się za zamkniętymi drzwiami i bez udziału USA. Ich ustalenia zaś w dużej mierze pozostały tajne.

W czwartek i piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji François Hollande odwiedzili Kijów i Moskwę, prowadząc rozmowy dotyczące nowego planu uregulowania konfliktu na wschodniej Ukrainie. Do momentu oddania gazety do druku nie ujawniono żadnych szczegółów spotkania w rosyjskiej stolicy, które miało się odbyć za zamkniętymi drzwiami. Również na temat rezultatów pięciogodzinnych rozmów przeprowadzonych w czwartek w ukraińskiej stolicy żadna ze stron nie chciała szerzej się wypowiadać. Hollande oświadczył jedynie, że fundamentem planu jest integralność terytorialna Ukrainy. Pojawiły się za to spekulacje prasowe oparte na przeciekach. Według niemieckiego „Süddeutsche Zeitung” propozycje niemiecko-francuskie zakładają przyznanie szerokiej autonomii zajętym przez rosyjskich najemników obszarom. Podstawą miałyby być porozumienia zawarte we wrześniu ub.r. w Mińsku z uwzględnieniem terenów zdobytych od tego czasu przez terrorystów.
Z kolei rosyjski „Kommiersant” pisze o możliwym wprowadzeniu na teren Donbasu międzynarodowych sił pokojowych. Według gazety, Hollande, Merkel i Poroszenko omawiali w czwartek potencjalny skład tego kontyngentu. Poroszenko miał kategorycznie sprzeciwić się „mirotworcom”(rozjemcom – ros.) z Rosji i krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Projekt francusko-niemiecki miał nie wspominać o federalizacji i neutralności Ukrainy.
Na zwołanej w czwartek w Waszyngtonie konferencji prasowej senator od Partii Republikańskiej John McCain,
szef komisji sił zbrojnych w wyższej izbie parlamentu USA, zapowiedział, że wraz z grupą senatorów reprezentujących zarówno Republikanów, jak i Demokratów, będzie naciskał na Biały Dom, by wspomógł Kijów dostawami broni. – Każdy suwerenny naród ma prawo do obrony – mówił McCain. – Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa mimo wprowadzonych politycznych i ekonomicznych sankcji. To największe od dziesięcioleci zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego – ostrzegał. – To walka między walczącą demokracją a autorytarną dyktaturą i powinniśmy opowiedzieć się po którejś ze stron – dodał z kolei republikański senator Lindsey Graham

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *