Dostawca Pendolino ukarany za łapownictwo… na razie w USA

za:  http://wgospodarce.pl/informacje/17722-dostawca-pendolino-ukarany-za-lapownictwo-na-razie-w-usa

 Departament Sprawiedliwości USA poinformował w poniedziałek, że na mocy zawartej ugody francuski koncern Alstom zapłaci 772 mln dolarów grzywny za posługiwanie się łapówkami przy uzyskiwaniu rządowych kontraktów w różnych państwach.

Według ustaleń Amerykanów Alstom zapłacił 75 mln łapówek, by zdobyć kontrakty o łącznej wartości 4 mld dolarów w różnych państwach świata. Działający w branży elektromaszynowej Alstom stosował takie praktyki między innymi w Indonezji, Arabii Saudyjskiej i Egipcie.

Nałożona na koncern grzywna jest najwyższą jak dotąd w USA karą finansową dla firmy winnej łamania przepisów o zakazie łapownictwa wobec cudzoziemskich funkcjonariuszy państwowych.

Również w poniedziałek zwalczające przestępczość korupcyjną brytyjskie biuro do spraw Poważnych Nadużyć (Serious Fraud Office – SFO) postawiło tamtejszej filii Alstomu i jej dwóm pracownikom zarzut przekupywania przedstawicieli obcych rządów, czego mieli się dopuścić w latach 2002-2010. Chodzi o wręczanie łapówek w związku z przetargami na Litwie. SFO oskarża też – jak informuje Reuters – oddział Alstoma – Alstom Network UK Ltd., o korupcję przy realizacji projektów transportowych w Indiach, Tunezji i Polsce.

Problemy Alstomu w USA w dotyczą bezpośrednio działu turbin napędowych, który zmaga się z poważnymi problemami, wywołanymi nie tylko dochodzeniami w sprawie łapówek, ale także spadkiem zamówień i odpływem gotówki. W czerwcu koncern zadecydował o sprzedaniu większości tego działu spółce General Electric, by móc skoncentrować się na produkcji taboru szynowego.

Alstom jest m.in. producentem pociągu Pendolino, kupionego za 400 mln euro i wprowadzonego w połowie grudnia do ruchu przez PKP Intercity.

PAP, tvpinfo.pl,rp.pl

Więcej o Pendolino czytaj tutaj: “Ostateczna porażka Pendolino! Przetestowaliśmy połączenie Warszawa-Wrocław-Warszawa (fotorelacja)”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *