Wreszcie się udało. Cała Europa się ucieszy.

fot. YouTube

Jacek Bezeg

Od samego początku swego istnienia Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu uwierał naszych zachodnich sąsiadów. No bo jak to tak? Akurat w Opolu polskie piosenki?

Był to dla nich nieprzyjemny zgrzyt. Wydawało się, że po roku 1989 kiedy już będzie wolność coś się uda zrobić, ale ciągle nie szło. Nawet nazwy jednej ulicy nie udało się zmienić. No bo kto to widział żeby Niemieckie stowarzyszenie było akurat przy ulicy Konopnickiej, co to Rotę napisała, piosenkę o tym, że „Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz”. Choć wiadomo, że już nie plują, ani nie strzelają, a tylko kulturalnie, bo metodami finansowymi, bankowością świat sobie podporządkowują, to jednak ta Konopnicka z tą Rotą została.

No i ciągle tkwił w Opolu ten festiwal Polskiej Piosenki.

Dopiero kiedy udało się podporządkować Platformę Obywatelską, stworzyć z niej prawdziwe Stronnictwo Pruskie, jakieś nadzieje zaświtały. Prawie, prawie udało się wykupić miejską ciepłownie. Prawie, bo jakiś okropny Kowalski w ostatnim momencie sprawie łeb ukręcił. PO-wski prezydent grzecznie się na wszystko zgadzający pożegnał się z urzędem, a nowego zanim się udało urobić przeciągnął na swoją stronę ten Januszek.

Jednak pomimo przegranych przez Stronnictwo Pruskie wyborów i opinii PiS-owca stare PO-wskie przywiązania i idee udało się w młodocianym prezydencie odgrzać. Po odpowiednim przygotowaniu operacyjnym, dzięki ciężkiej pracy odpowiedzialnych towarzyszy, zrobił wreszcie to, co do niego należało.

Zlikwidował. W trosce o poziom artystyczny. Świetnie.

Wreszcie Opole przestało być „Stolicą Polskiej Piosenki”. I jeszcze za to milionową karę zapłaci. Po wielu drobnych kroczkach jest wreszcie jeden wielki krok do niemieckiego panowania na tych ziemiach. I to zrobiony rękami polskiego urzędnika.

Dodatkowo. Po przyłączeniu okolicznych wiosek do miasta pojawia się szansa aby i w stolicy regionu Mniejszość Niemiecka odegrała znaczącą rolę. Może i to miasto w ślad za Wrocławiem stanie się wreszcie europejskie.

Tak przemija nasza Polska.

3 myśli nt. „Wreszcie się udało. Cała Europa się ucieszy.

  1. Pingback: Wreszcie się udało. Cała Europa się ucieszy. « Dziennik gajowego Maruchy

  2. Pingback: Rugowanie polskości | POLSKA PATRIOTYCZNYCH POLAKÓW

  3. Pingback: Cała prawda o festiwalu w Opolu | W y s z p e r a n e

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *