Ludzie mają narodowość

Jacek Bezeg

Mam taką wadę, że w sytuacjach kiedy wszyscy się cieszą, to ja szukam dziury w całym i narzekam. Odwrotnie, w trudnych sytuacjach staram się znaleźć jakieś pozytywne aspekty. Tak mi się zdarzyło i tym razem. I o tym jest ten tekst.

Kiedyś wmawiano nam, że kapitał nie ma narodowości. Okazało się po latach, że jednak ma. Bolesne były skutki tego kłamstwa. Jeśli chodzi o ludzi to nie próbowano już żadnych tego typu żartów. Po prostu nikt nie zapytał nas czy chcemy aby, na przykład poddany królowej brytyjskiej rządził polskimi finansami. Kiedy do tego doszło nie było zresztą jakichś protestów czy problemów. Ciekawe czy gdyby miał zostać wójtem w jakiejś gminie to wszystko poszło by tak gładko?

Przypuszczam, że nie. Ludzie w mniejszych miejscowościach jednak nie znają się tak dobrze na polityce.

Węgrzy swego czasu chcieli zażądać od swoich parlamentarzystów, aby ci posiadający więcej niż jeden paszport, poinformowali o tym współobywateli. Nie doszło do uchwalenia takiego prawa z powodu międzynarodowych protestów.

Prawda, że trochę to dziwne?

Bo przecież o ile paszportów możemy mieć kilka, bo kilka obywatelstw, to z narodowością już się tego zrobić nie da.

Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi.” mówi Pismo Święte i jestem skłonny w to wierzyć.

Rozmaite brzydkie plotki kursują po świecie o różnych osobach, które niby są jakiejś narodowości i sprawują nawet wysokie funkcje w jakimś państwie, a w istocie są zupełnie innej narodowości i konsekwentnie bronią interesów tego innego kraju. Czasem osoby takie są nawet oskarżane o zdradę.

Niesłusznie!

Jeżeli, na przykład, nikt nie zapytał mnie o to w jakim języku się modlę, to jakim prawem może potem mówić do mnie takie brzydkie słowa. To zniewaga. To niedelikatne. A sytuacje są czasem bardzo delikatne. Na przykład teraz tak jest. Mówił jeden pan w telewizorze.

Ale tak na poważnie.

Obecna sytuacja ma tę zaletę, że nie trzeba już nikogo o nic pytać. Nie trzeba zadawać tak intymnych pytań. A wszystko samo z siebie jest jasne.

Jak to na wojnie. Nawet jeśli jest hybrydowa, czy informacyjna, czyli na kłamstwa. Każdy staje po stronie tych z którymi jest prawdziwie i z całego serca związany. To – można tak powiedzieć – bardzo pożyteczna sytuacja. Tak jak kiedyś po wojnie nadawano szlachectwo i dekorowano medalami, tak i teraz możemy przynajmniej zobaczyć, co w kim siedzi i ile jest wart.

Tylko czy potrafimy z tej tak jasnej sytuacji wyciągnąć właściwe wnioski i stosowne konsekwencje? Czy może, będziemy nadal tacy kulturalni i delikatni?

2 myśli nt. „Ludzie mają narodowość

  1. Michał Sybirak

    21. NOWENNA POMPEJAŃSKA ZA OJCZYZNĘ

    Zachęcam wszystkich, komu leżą na sercu losy Polski, do uczestnictwa w tej kolejnej Nowennie (od 2 lutego do 27 marca). Dzielimy tajemnice pomiędzy uczestnikami jak w kółkach różańcowych, więc „początkujący” oraz mający dużo innych modlitw i obowiązków mogą brać do rozważania po 1 dziesiątku. Natomiast „doświadczonych” gorąco zachęcam brać więcej – po 2-3, a najlepiej – po całej części (5 dziesiątek). Może to być, oczywiście, nawet cały różaniec.

    Zgłaszać się można na mail msybirak@gmail.com lub na Forum, gdzie są podane szczegóły: https://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/komentarze/temat/np-21

    Odpowiedz
  2. Pingback: “Studio Polska” ??? – W y s z p e r a n e

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *