Kolejność czytania

Jacek Bezeg

W rozsyłanych czasem po świecie „wyszperanych” staram się zazwyczaj zachować pewną kolejność. Najpierw są sprawy dotyczące Kościoła, potem Polski, dalej reszty świata i ewentualnie coś co określiłbym jako dziwactwa.

Dlaczego właśnie tak?

Powodów można by wymieniać wiele, lecz tylko o jednym z nich chciałbym tu słów kilka powiedzieć. Otóż, jak wskazuje historia, to na religiach właśnie, wyrastają cywilizacje. Banalną prawdą jest, że roślina odcięta od korzeni ginie, a przecież mało kto zauważa, że cywilizacja odcięta od religii, na której wyrosła także upada. (Szkoda, że nauki, a zwłaszcza praktyki ogrodnicze nie są bardziej powszechne.) Może ta konstatacja nie jest tak powszechna z tego powodu, że ten proces przebiega znacznie wolniej.

Proces odcinania cywilizacji łacińskiej od chrześcijaństwa, na którym ona wyrosła zaczął się wszak, rewolucją we Francji (Z nieznanych powodów nazywaną wielką), a do dziś nie możemy powiedzieć, że z całą pewnością się zakończył. (Jest, na szczęście, wciąż jeszcze sporo osób, które swoją cywilizacyjną tożsamość wywodzą z tej religii w sposób głęboko świadomy.) Jednak jeśli proces toczy się wolno, to obserwatorzy mają dużo czasu na obserwacje, ich analizę i wyciąganie wniosków.

Wgląda więc to tak, jakby przeciwnikiem była nie tylko ludzka głupota, ale coś więcej.

O kondycji cywilizacji i takich jej wytworów jak naród czy państwo decyduje więc siła ich związków z korzeniem czyli religią. Jakiej proweniencji jest więc prawo ostatnio nam proponowane mówiące o tych związków wykorzenianiu? Jakie są cele tych, którzy nam takie właśnie prawo proponują?

Mniejsza o odpowiedzi na te w zasadzie retoryczne pytania. Wracając do spraw religii i Kościoła będącego instytucjonalnym tej religii w społeczeństwie krzewicielem i obrońcą. Jak widać to on jest centrum, głównym wspornikiem cywilizacji, a więc i państwa, narodu. Z tego to powodu informacje o jego kondycji stawiam na pierwszym miejscu.

Co było do wykazania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *