Najświętszy Sakrament na swoim miejscu

 

Najświętszy Sakrament na swoim miejscu

Andreas F. Borchert [CC-BY-SA-3.0-de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en), CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Biskup Thomas Paprocki z diecezji Springfield w stanie Illinois nakazał, by tabernakulum znajdowało się w centralnym miejscu w świątyni. Nie w bocznej kaplicy, jak to jest w wielu kościołach Zachodu.

W liście pasterskim „Ars celebrandi in adorandi” biskup Paprocki ubolewał nad swoistą „degradacją czci Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie”. Taką tendencje obserwuje się już od kilku dekad. Przypomniał też o bogatym nauczaniu i tradycji Kościoła dotyczącej celebracji i czci wobec Sanctissimum.
„Zwracam się bezpośrednio do duchownych – pisał hierarcha – by tabernakula, które znajdowały się dawniej w centralnej części kościołów i kaplic naszej diecezji, a które zostały przeniesione, by ponownie – jak najszybciej – zostały zwrócone do centrum sanktuariów”. Mają się one znaleźć w „widocznym i godnym” miejscu prezbiterium.
Hierarcha również przypomniał wiernym, że „właściwym wyrazem” okazania szacunku dla Naszego Pana obecnego w Najświętszym Sakramencie jest uklęknięcie przed nim, a nie tylko skinienie. Zalecił częstsze wystawianie i adorację, a także publiczne procesje eucharystyczne ulicami miast i wsi.Poprzyjmy Bp. Paprockiego modlitwą i czynem.
Z Panem Bogiem
Dorota

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *