A-10 wracają do Europy

za:  http://www.defence24.pl/news_a-10-wracaja-do-europy

Andrzej Hładij

 Po półtora roku nieobecności samoloty szturmowe A-10 Thunderbolt II wracają do Europy. W ramach operacji Atlantic Resolve do bazy Spangdahlem w Niemczech przebazowano 12 maszyn. Samoloty pozostaną w Europie, co najmniej 6 miesięcy biorąc udział w ćwiczeniach z jednostkami NATO. Nie jest wykluczone, że będą operować także z Polski.  

Samoloty bezpośredniego wsparcia wojsk A-10 Thunderbolt II stacjonowały w Europie nieprzerwanie od 1979 roku do czerwca 2013 roku. Obecnie w obliczu kryzysu na Ukrainie USA podjęły decyzję o ponownym, czasowym rozmieszczeniu ich w Europie.

W ramach Theater Security Package (TSP) do bazy Spangdahlem w Niemczech trafiło 12 samolotów i 300 żołnierzy US Air Force. Maszyny i ich obsługa pochodzą z 355. Skrzydła Myśliwskiego stacjonującego w bazie sił powietrznych Davis-Monthan w Arizonie. Samoloty będą brać udział w ćwiczeniach z jednostkami NATO przez kolejne 6 miesięcy operując początkowo z Niemiec, a później także z nieujawnionej na razie lokacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Według oświadczenia USAFE możliwa jest kolejna tura TSP po upływie pół roku. 

Wysłanie A-10 do Europy jest elementem Operacji Atlantic Resolve, której celem jest zapewnienie sojuszników z NATO o zaangażowaniu USA w kolektywną obronę oraz budowanie pokoju i stabilizacji w rejonie. 

Amerykańskie Siły Powietrzne wykorzystują obecnie bardzo intensywnie A-10 do uderzeń na pozycję terrorystów z Państwa Islamskiego, wspierając działania wojsk irackich i bojowników kurdyjskich. A-10 Thunderbolt II był opisywany szczegółowo na łamach Defence24.

Andrzej Hładij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *